Salih Ulu Blog

BİLİM, EĞİTİM, TEKNOLOJİ, HOBİ

iphone 5İlgilileri için Yurtdışı Telefon Kaydettirme Rehberi (olabilecek tüm problem ve çözümleriyle birlikte) Bir süre önce yurtdışından gelmiş bir telefon satın aldım Gittigidiyordan. Yakın zamanda yurdışına çıkmadığım için de eşe dosta ricada bulundum pasaportuna kayıt için. Arayınca bulunmuyormuş azizim.
Neyse ki aradığımız yanıbaşımızdaymış da biz görmüyormuşuz. Hallettik sayılır. Aşağıda yurdışından gelme bir telefonu nasıl kayıt altına aldıracağımız alternatif yollarıyla taze taze anlatılıyor, yaşamış birinin ağızından…

 1. Öncelikle temiz bir telefon edinin ya da kendiniz getirin. Unutmayın, en az 115 TL daha para harcayacaksınız (Yasal olarak). Yani ucuz telefon getirip 115 daha vermek hiç mantıklı değil, yurt içinden alın, hiç olmazsa garanti problemi olmasın.
 2. Dikkat: Eğer yurtiçinde bir süre kullanılmış, kayıtlı-kayıtsız olan, yada kaydı düşmüş olan bir telefon edindiyseniz imei sorgulama yapmadan paranızı vermeyin. Şöyle sorunlar olabilir, geçici kayıt, turistik kayıt, ve de tek numaraya kayıt yapılmış olabilir. Telefonu hiç kullanamayabilirsiniz, bir süre beklemek zorunda kalabilirsiniz, sahte imei kullanılmış olabilir “imei çakma”, fazladan paralar verebilirsiniz. Eğer kafanıza takılan bir soru olursa bu madde ile ilgili, utanmadan sıkılmadan yorum kısmında sorun
 3. Biz problemsiz olanı anlatalım.Elinizde cillop gibi bir telefon var. Paketinden siz çıkardınız, ama kayıtsız. Bir ay kullanım hakkınız var, bu arada pasaportunuz varsa kendinize ait, yanınızda getirdiyseniz telefonu ne ala, tek sıkıntı şu. Siz geriye dönük yaklaşık 2 yıl içinde başka bir elefon kaydı yapmışsanız (eş, dost rica etmiş olabilir) bu telefonu kaydedemezsiniz. Yaklaşık şu demek, 2 Takvim yılı denilmekte, mesela siz 2012 aralıkta kaydettirdiyseniz, bir yıl sonra 2014 ocakta tekrar kaydettirebilirsiniz. 1 yıl avantajınız olur. Pasaport yok komşudan eşden dosttan buldunuz, aynı mevzu geçerli, kimin pasaportuna kayıt olduğunun çok önemi yok. Dikkat edilecek hususlar şunlar:
  • TC vatandaşı ise durum farklı
  • Çifte vatandaşlık varsa durum farklı
  • yurtdışında oturansa durum farklı
  • Turist ise durum farklı
 4. Biz devam edelim, elde TC pasaportu var (Yoksa pasaport temin etme yolları anlatılacaktır). Pasaportun niteliği önemli değildir. Önemli olan bir ay içinde yurda giriş yapılmasıdır. (Unutmadan pasaport olmadan da yasal yoldan kayıt altına alabilirsiniz, çözüm aşağıda!) Cepte para elde kağıt, içinde yazılı bir şekilde telefonun imei bilgisi, pasaport sahibinin Tc Kimlik nosu ve doğru yazılmış ismi ile herhangi bir bankaya gidilir, yurdışından getirilen telefon pasaport kaydı demeye başlamadan zaten eleman anlar sizin derdinizi, bilgileri sormaya başlar. Bilgilerin doğru olması önemlidir, geri dönüşsüzdür, 115 TL’niz yanar. 15 banka bu işlemi yapıyor hali hazırda, yada en yakın vergi dairesine de yatırılabiliyor. Dikkat, eğer cifte vatandaş birisinin pasaportu var ve pasaport diğer devletinse mutlaka Vergi Dairesine gidilmeli, bankalar almıyor, alırsa yanlış yapıyor. Pasaport TC ise problem yok.
 5. Artık elinizde belgeniz var. Bu belgeyi güzel bir yerde saklayın, ileride sorunlar olabilir yada satmak isterseniz telefonu bu belge istenir alıcı tarafından kayıtın sahte olmadığı anlaşılması için, değeri artar telefonun.
 6. Sıra telefonu kayıt işinde…
 7. Artık bekliyoruz…
Categories: Teknoloji

2 Responses so far.

 1. Yasemin diyor ki:

  Ben çifte vatandaşım türkiye pasaportum yok yurt dışı pasaportla giriş çıkış yapıyorum. Ordan getirdiğim telefonu nasıl kayıt ederim.yurt dışı pasaportuna yaptırsam olurmu nasıl yaparım bilgilendirirseniz sevinirim

  • salihulu diyor ki:

   Öncelikle 2 yıl önceki kendi tecrüblerimi anlatıyorum, neler değişti takip etmedim. Aslında süreçler hemen hemen aynı, ben de çifte vatandaş birisinin yabancı pasaportunu kullanmıştım ilk defasında. Sadece vergiyi bankalara yatırmak yerine Vergi Dairesine yatırmalısınız. Ayrıca eğer bir TC noya sahip değilseniz kaydınızı e-devlet şifrenizle sistem üzerinden yapamayacağınız için telefonculara gideceksiniz, fahiş fiyat istiyorlar, inernetten arattırın sizin oralardaki bayileri, her bayi yapmaz. Arayın kaç lira işlem ücreti aldıklarının öğrenin, bazı yerler 10 tl, bazı yerler 50 tl alabiliyor, sabit ücret yoktu. Vergi dairesinin verdiği makbuz önemli, saklayın. İsminizde Türkçe karakter olmayan harfler varsa problem olabiliyor, bende olmuştu. Çifte vatandaş ve TC pasaportunuz var ise normal vatandaş gibi yapabilirsiniz kaydı.

Leave a Reply