Salih Ulu Blog

BİLİM, EĞİTİM, TEKNOLOJİ, HOBİ

Hürriyet Gazetesinde yayınlanan yazısında Prof. Dr. Osman Müftüoğlu baş ağrısı konusunu ele alıyor ve özetle baş ağrısı deyip geçmeyin diyor okuyucuya.

basagrisi_migren_sorunlari_salih_ulu_com

Baş ağrısı sorun olmasın!

Kısaca özetlemek gerekirse baş ağrılarının nedeni genellikle sıradan şeyler olmakla beraber gittikçe artan ve sürekli tekrarlayan baş ağrısı problemlerine dikkat etmek gerekli. Baş ağrısıdır, nasıl olsa geçer yaklaşımı ise sonunu kestiremeyeceğimiz oldukça tehlikeli bir durum. Ayrıca geçmeyen baş ağrılarının aynı zamanda insanlara umutsuzluk duygusu meydana getiren bir probleme dönüşmesi de söz konusu.

Kendi başına baş ağrısı her ne kadar bir hastalık belirtisi kabul edilmese de bulantı, kusma, denge bozuklukları, eller ve ayaklarda güç kaydı ve ateş gibi diğer işaretlerlerle birlikte görülürse mutlaka doktora görünmeli. Özellikle kronikleşmiş baş ağrıları için mutlaka bu konuda uzmanlaşmış nöroloji uzmanlarının kapısını tıklamalı.
Vel hasılı, bir kaç günden uzun süren, şiddeti artan, sürekli karakter değiştiren, başka rahatsızlıklarla ilişkilendirilebilen baş ağrılarında tedaviyi düşünmeli.

Baş Ağrıtan 5 Soru

baş ağrısı, migren sorunları

baş ağrısı, migren sorunları

Soru 1: Sürekli başım ağrıyor, ne yapmalıyım?

İkincil bir neden var mı, ona bakılmalı. Eskiden de seyreden ağrılarda ağrı kesici kullanım sıklığına bakılmalı ve altta yatan psikolojik sebeplerde irdelenmeli.

Soru 2: Ağrı kesiciler bağımlılık yapar mı?

Morfin ve benzeri ağrı kesiciler dışındakiler sürekli kullanılsalar da bağımlılık yapmazlar. Fakat ilaçların sürekli kullanımından kaynaklı başka ağrılar ortaya çıkabilir. Bunun için alternatif tedavi yolları düşünülmeli.

Soru 3: İleri yaşlarda baş ağrısı neden daha sık görülür?

Gençlik ve orta yaşlarda başımıza bela olan migren i̇leri yaşlarda azalmasına rağmen bunun yerini damar iltihaplarına bağlı ağrılar alır. Damar iltihabîna bağlı ağrıların yanısıra hipnik denilen özellikle gece uykusunda karşımıza çıkan ağrıları da unutmamalıdır.

Soru 4: Hipoglisemi başağrısı sebebi midir?

Baş ağrısı varsa kan şekerini kontrol ettirmeyi unutmayın çünkü hipoglisemi de başağrısı sebebi olabilir. Kan şekeri en az 80 olmalıdır bunu altı hipoglisemi sayılır. Baş ağrısıyla beraber tatlı düşkünlüğü, çabuk acıkma, açlık atakları, yorgunluk, terleme, unutkanlık, kafa karışıklığı gibi problemlerden şikayetçiyseniz aklınıza ilk hipoglisemi gelmelidir.

Soru 5: Baş ağrısı acil bir sorun mudur?

baş ağrısı, migren sorunları

baş ağrısı, migren sorunları

Ağrı ile beraber bulantı ve kusma da varsa migreni düşündürür fakat migreni andırmıyorsa,
ağrıyla birlikte elde ve kolda kuvvet kaybı ve uyuşma şikayetleri varsa, ağrı şiddetli bir patlama gibi başladıysa bu genelde damar yırtılmalarında görülen bir durumdur,
ağrıyla birlikte ensede sertlik, ateş gibi şikayetler varsa, ağrının özelliği değişmişse, uykudan uyanmanıza sebep olacak kadar şiddetliyse, fışkırır gibi kusuyorsanız hemen bir acil servise gtmelisiniz.
Başınızdaki damarlarda iltihap var ise bu da şiddetli ağrılara sebep olabilir. Beyin tümörleri ve damar genişlemeleri de ağrı sebebidir. Çocuklarda ağrı ciddiye alınmalıdır, nadir diğer sebeplerin dışında menenjitin ilk ve tek belirtisi başağrısıdır.
Categories: Sağlık

Leave a Reply