Salih Ulu Blog

BİLİM, EĞİTİM, TEKNOLOJİ, HOBİ

mac_os_sozluk_kullanimi_yuklemeEfenim malumunuz üzere OSX’de safari de dolaşırken yada PDF okurken hatta Pages’de iş ve işlemleri :) yapar iken bazen sözlük ihtiyacı doğuyor. Napıyoruz böyle bir durum hasıl olunca, tabiki açıyoruz en kralından bir translate yazıyoruz kelimemizi, ferah ferah anlamını okuyoruz. Hemen ardından mutlu mes’ud hayatımıza devam ediyoruz. Hatta translate sayfamızı da kapatmıyoruz ki az sonra yine aynı ihtiyaç hasıl olabilir.

 

 

Mac OSX de sozlukŞimdi size bütün bu işlemleri sadece üç parmak kullanarak yapacağınızı söylesem. Hatta yetinmeyip bu üç parmağınızı ayna anda kullanarak zaman tasarrufu yapacagınızı da söylesem… Incredible değil mi? (İngilizce kelimeler, eğer başarırsanız, sözlükleri test edesiniz diye özel olarak yerleştirildi, yoksa üst sayfalardan da anlaşıldığı üzere Türkçe’mize özen gösteriyoruz.)

Yukarıdaki Apple lansman gününden fırlamış cümleleri bir kenara bırakarak asıl mevzumuza gelirsek yapacağımız işleri özetleyelim.

1- OSX’de Sözlük kullanımının yolları
2- Sözlük’e sözlük yükleme (Anladınız siz onu)
3- Sözlükleri aktive etme
4- Sözlük seçimleri (üç parmak kelimeyi hangi sözlüklerde tarasın)

 

1- OSX’DE SÖZLÜK KULLANIMININ YOLLARI

a- Sözlük programına launchpad_sozluk_mac_2ulaşmak için birkaç yol mevcut. Launchpad (Program sayfası desek, F4) tuşuna basarak ulaşabiliriz.

 

launchpad_sozluk_macb- Eğer kaldırmadıysanız Dock’da da olması lazım aynı bölüme erişim için bir buton, tıklayarak program sayfasına ulaşabilirsiniz.

 

Launchpad-Dock_sozluk

c- CMD + Space kombinasyonuyla  yada ekranın sol üstündeki merceğe tıklayıp acılan Spotlight arama kısmına sözlük yazarak ulasabiliriz.

 

spotlight_sozluk_macBen bu programı bu şekilde açıp kullanmıyorum fakat siz  kullanmayı amaçlıyorsanız DOCK’a bir tane kısayol ekleyiniz. En azından pratik bir başlangıç yapmış olursunuz. Bu mesele konumuzun dışında olduğu için es geçiyorum.

Sözlük programını açtığınızda çevirisini yapmak istediğiniz kelimeyi yazıyorsunuz hangi sözlüğe göre çeviri yapılacaksa o sekmeye tıklarsanız anında karşılığını görebilirsiniz.

sozluk_kullanım_mac

Diğer bir kullanım yolu ise Pages, Önizleme, Safari gibi programlarda metin içerisindeki kelimenin üzerine gelip üç parmak aynı anda izleme dörtgenine (Trackpad) vurulmasıyla ortaya çıkan sarı seçimle kelimenin istediğimiz sözlüklerdeki çevirilerine pratik bir yolla ulaşmak.

Burada dikkat edilecek hususlar;

.Bu fonksiyon ayarlardan aktive edilmiş olmalı
.Sözlük seçimimizi belirlemeli
.Bazen kelime eklerinden dolayı istediğimiz sonuç çıkmayabilir, bu durumda kelimeyi öncelikle seçmeli

2- SÖZLÜK’E SÖZLÜK EKLEME

Sözlük programını açtık ama pek de birşey çıkmıyor acaba nedendir diye soracak olursanız cevabı basit… Ne verdin de ne istiyorsun kardeşim.

Aslında olayın özeti bu, siz size sunulmasını istediğiniz anlamları öncelikle Sözlük programına yüklemelisiniz. Piyasada bir hayli fazla sözlük var. Siz yeter ki araştırın ve ne aradığınızdan emin olun. Her bulduğunuz sözlüğü yüklemek yerine ihtiyacınız olanı yüklerseniz hem gereksiz yer tutmasının önüne geçmiş olursunuz hem de gereksiz sonuçlardan kurtulmuş olursunuz.

Peki nasıl buluyoruz, nasıl yüklüyoruz?

Öncelikle Google aramasına ihtiyacımız

 

Categories: Mac World

Leave a Reply